V ICO projekte je bilo letos do konca septembra investiranih že več kot 1,7 milijard USD. Očitno je ICO-manija na pohodu, o čemer pričajo tudi podatki, da so vložki v novo izdane žetone presegli investicije tveganega kapitala (Venture Capital in Angel investors) v internetna podjetja.
Za vas, ko razmišljate o investiranju v ICO projekte (Initial Coin Offering), smo pripravili 5 nasvetov, da se pri vlaganju v kripto projekte ne boste opekli.
1. TRANSPARENTNOST
Preverite, če ima podjetje delujočo spletno stran.
Stran podrobno preglejte in poiščite podatke o ekipi, ki dela na projektu.
Zelo pomembne so reference o ekipi, ki naj bo izkušena.
2. MARKETING
Preverite, ali podjetje aktivno objavlja napredek o svojem delu in napredku v člankih, na socialnih omrežjih (Facebook, Twitter,…, se udeležujejo kakšnih konferenc, okroglih miz, sodelujejo na razpravah na forumih.
3. POSLOVANJE PODJETJA
Zelo pomemben faktor pri izbiri je tudi, če je podjetje že podpisalo kakšno pogodbo o sodelovanju s kakšnih uveljavljenim igralcem na trgu (banke, zavarovalnice,…).
4. UPORABNOST PRODUKTA oz. STORITVE
Preverite, raziščite in razmislite ali ima produkt oziroma storitev, ki jo podjetje razvija sploh uporabno vrednost.
Je to sploh mogoče narediti? To je pogosto težka naloga za vlagatelja, a ena od bistvenih postavk za uspešno naložbo.
5. SODELOVANJE INVESTITORJEV TVEGANEGA KAPITALA
Preverite, če so med investitorji v ICO tudi podjetja in osebe iz sveta tveganega kapitala. Imajo veliko več izkušenj z naložbami v start-up projekte in posledično temeljiteje pregledajo samo podjetje v katerega investirajo.
Na koncu velja opozoriti, da je trg vseh kriptovalut (Total market capitalization) v letu 2017 zrasel za 12 krat, kar je ekstremna rast. Vsak tisočak vložen v kriptovalute bi vlagateljem torej prinesel 11.000 EUR donosa, ki je za povrh vsega neobdavčen.
Za primerjavo lahko povemo, da je internetni balonček (dot.com bubble) ameriški borzni indeks Nasdaq od leta 1995 do leta 200 zrasel za 6 krat. Padec je takrat bil boleč, saj je vrednost indeksa do leta 2002 padla za 80 odstotkov.
Veliko vlagateljev je takrat utrpelo strašanske izgube. Ali se lahko zgodovina ponovi?
Preberite tudi KRIPTVALUTE- hiter in velik zaslužek za vsakogar?