Menijo, da imajo tako starši boljši pregled nad družinskimi financami in so namensko razdeljene. »Starši se večinoma odločajo za varčevanja v otrokovem imenu. Za starša, ki sklene varčevanja v svojem imenu, pa ne moremo ugotavljati, ali so sredstva namenjena otroku,« še dodajo. Tako priporočajo sklenitev varčevanja v otrokovem imenu.
»En razlog je, da lahko posameznik po jamstveni shemi pri eni banki shrani do 100 tisoč evrov, če želi varnost. Vidik, ki ni zanemarljiv, pa je tudi obdavčitev obresti na depozite, ko presežejo tisoč evrov na osebo in so obdavčene s 25-odstotno stopnjo, kar se staršu hitreje zgodi, ko ima vse napisano nase.« Hitro izračunamo, da je to lahko že s približno 36 tisočaki prihrankov v tem trenutku (letna obrestna mera 2,8 odstotka). Pogosto se starši bojijo tudi vpliva vidnih prihrankov na socialne transferje. Sekretarka SCSD Tatjana Milavec pojasni, da se pri vseh transferjih stanje na bančnem računu upošteva kot prihranek oziroma premoženje: »Toda pri odločanju o letnih pravicah, kot so otroški dodatek, državna štipendija, znižano plačilo vrtca in subvencija malice in kosila, se vrednost premoženja zniža za 48 osnovnih zneskov minimalnega dohodka. Premoženje, kamor sodijo tudi prihranki, se upošteva tako, da se dohodki oseb povečajo za fiktivno določen dohodek v višini letnega zneska obresti, izračunanih od vrednosti premoženja (prihrankov), ki se upošteva po zakonu na dan vložitve vloge (razen pri ugotavljanju upravičenosti do denarne socialne pomoči, varstvenega dodatka, subvencije najemnine, pravice do kritja razlike do polne vrednosti zdravstvenih storitev in do pravice do plačila prispevka za obvezno zdravstveno zavarovanje). Pri tem se upošteva povprečna letna obrestna mera za gospodinjstva za vezane vloge nad letom do dveh let za leto pred letom vložitve vloge po podatkih Banke Slovenije.«
Prihranki tako le izjemoma vplivajo na višino otroškega dodatka, kadar so vlagatelji na meji med dohodkovnima razredoma sklene Milavčeva: »Tudi ni razlike, če so prejemki ‘napisani’ na starše ali na otroka, ker se upoštevajo dohodki in premoženje vseh družinskih članov.«
Darvaševa pojasni še na primeru: »Od prihrankov se odšteje 22.336,32 evra (48 osnovnih zneskov minimalnega dohodka, ki od 1. aprila letos znaša 465,34 evra). Če ta znesek odštejemo od 30 tisoč, ostane 7.663,68 evra. Povprečna obrestna mera za gospodinjstva za vezane vloge je letos znašala 0,88 odstotka. Torej bi bil fiktivni dohodek na ta znesek samo 67,44 evra na leto za štiričlansko družino oziroma letno le 16,86 evra ali mesečno 1,41 evra na družinskega člana, kar ima zelo majhen vpliv na transferje. Več o vplivih na socialne transferje pa v tem prispevku: [mojefinance.finance.si] je premoženje napisano na enega od staršev, se mora drugi zavedati, kaj to pomeni v primeru ločitve in smrti, in to primerno opredeliti v oporoki. Ob smrti imetnika računa se namreč celotno premoženje šteje v dedno maso in prihranke lahko dedujejo tudi drugi sorodniki. Poleg tega so sredstva v trajanju postopka dedovanja začasno zadržana. Darvaševa pojasni: »Pri vzajemnih skladih se lahko račun odpre na otroka in je lastnik tega denarja otrok oziroma skrbniki do njegove polnoletnosti. Če odpremo varčevanje na svoje ime, je težje dokazovati, da je bilo dejansko namenjeno otroku. Če bi zadeva prišla na sodišče, bi verjetno to dokazovali z datumom odprtja, ki bi sovpadal z rojstvom otroka, pričami in datumi vplačil (če bi vplačevali ob praznikih, rojstnih dnevih otroka in podobno).«