Objavljeno na Maribor24.si , Vanja Čiček
Z nami je spregovorila direktorica Finančne hiše, mag. Karmen Darvaš, uni.dipl.ekon., ki je razložila v kaj je sedaj pametno vlagati denar in kakšnim nakupom se je glede na ohlajajoč trg dobro izogniti. Odgovarja tudi na vprašanje, če je trenutno dobro najemati kredit in kupiti avto na dizelski pogon.
Govori se, da prihaja kriza. Je to nastavljeno za potrebe nekih tretjih oseb ali gre za dejansko krizo, ki se v svetu pozna že sedaj?
Dejansko se gospodarstva ohlajajo, BDP pada. Po tolikih letih prosperitete gospodarstva je logično, da je čas za krizno obdobje. Morda ne tako hudo kot je bilo leta 2008, a vendar, po vseh zakonitostih sledi ohlajevanje gospodarstva. Ali bo to vodilo v recesijo, bo jasno najkasneje konec leta. Če bo padla Nemčija v recesijo, kar bo znano jeseni, bo tudi Slovenija, saj smo odvisni od nemškega trga. Morda z zakasnitvijo, a vendar bo.
Recimo, da ima oseba na banki neko premoženje, kakih 100.000 evrov. Kako lahko v tem trenutku najbolje unovči ta denar? Česa sedaj ni priporočljivo kupovati?
Trenutno se nahajamo v zelo čudnem obdobju, ko lahko na banki dobimo tako rekoč nič obresti za vezavo prihrankov, v povprečju zgolj 0,2 odstotka letno. Kar pomeni – če upoštevamo letno inflacijo – da so komitenti na banki v dejanskem minusu. Ob tem ne gre spregledati dejstva, da že številne evropske države zaračunavajo ležarine tudi fizičnim osebam, kar pomeni, da je samo vprašanje časa, kdaj se bo to uvedlo tudi v Sloveniji.
Po drug strani se ne izplača tega denarja investirati v nakup nepremičnin, saj so trenutno precenjene. Trg nepremičnin miruje že leto dni. Prodaja nepremičnin se je zaustavila, kar pomeni, da so tudi kupci ne glede na zelo ugodna posojila, dovolj poučeni, da so spoznali, da se nepremičninske cene dosegle vrh. Trenutno investicija v nepremičnine ni ugodna.
“Po drug strani se ne izplača tega denarja investirati v nakup nepremičnin, saj so trenutno precenjene.”
Nepremičninski trg se torej ohlaja. Kdaj je potem pravi čas za nakup nepremičnine?
Počakati bo treba na korekcijo nepremičninskega trga. Ohlaja se že leto dni, v letošnjem letu je promet nakupov in prodaj zelo padel. Na trg pa prihajajo novogradnje. Kar pomeni, da bo ponudba presegla povpraševanje. Ti pokazatelji kažejo na to, da bodo cene nepremičnin padle. Zatorej je treba čakati. Kako dolgo? Nehvaležno je to napovedovati.
Na trg prihajajo novogradnje. Kar pomeni, da bo ponudba presegla povpraševanje.
Odvisno kaj se bo zgodilo z gospodarstvom, ki že kaže na pesimistično vzdušje, tako v Avstriji kot Nemčiji. Nemško gospodarstvo lahko zdaj zdaj konča v recesiji. V drugem četrtletju se je bruto domači proizvod (BDP) v primerjavi s prvim skrčil za 0,1 odstotka. Za tretje četrtletje prav tako ne kaže najbolje, saj izvoz, proizvodnja in nemško gradbeništvo pešajo. To pa je opozorilo tudi za nas, saj smo odvisni od nemškega, avstrijskega gospodarstva.
Kakšne so alternative?
Ostanejo nam alternativne možnosti, kot so naložbe v vzajemne sklade. Vlagatelj lahko izbere globalno delniške ali pa obvezniške sklade. Vsekakor pa so to naložbe na dolgi rok kakor naložba v nepremičnino, saj so možna vmesna nihanja. Če bo prišlo do korekcij, ali celo do krize, bodo tudi te naložbe z negativnim trendom. Trenutno, dokler ni ležarnin na bančnem depozitu, se naj sredstva hranijo na banki, nato pa se naj po korekciji nakupijo ali delniški skladi ali pa po temeljiti korekciji nepremičninskih cen mala stanovanja, najbolje enosobna, ki dosegajo najvišje cene oddaj v najem in prinašajo donose med 6 in 8 odstotkov letno.
Kaj pa krediti? Se jih trenutno, glede na domneven prihod krize, izplača najemati?
Seveda se splača najemati posojila, saj še nikoli v zgodovini ni bil denar tako poceni kakor je danes. Splača se najemati po fiksni obrestni meri, se pogajati z banko za čim nižjo fiksno obrestno mero. Na tak način si zagotovimo dolgoročno fiksno ceno kapitala. Vendar, če nimamo potrebe po denarju, ni smotrno v brezglavo in brezciljno najemanje kreditov, kljub rekordno nizkim obrestnim meram.
Še nikoli v zgodovini ni bi denar tako poceni kakor je danes.
Nakup avtomobila: električni so še predragi, tisti na dizel bi naj preveč onesnaževali, kaj nam torej preostane?
Dizlom se napoveduje konec.
Za nakup električnih avtomobilov so možne državne subvencije, ki jih je smiselno izkoristiti. Do ohladitve je prišlo tudi zato, ker se potrošnik zaveda, da ni smiselno vozni park zamenjati na vsaki dve leti. Razvoj električnih avtomobilov je v začetku, zato še nimajo dovolj privržencev, sledilcev. Potrebno bo prebiti kritično mejo zgodnjih adapterjev, nato pa bo sledila masa sledilcev. Zato tudi ostali trenutno ne kupujejo dizlov, saj se jim napoveduje konec.